Results

NI Milk Cup 2013 Elite Section Winners Mexico

ELITE RESULTS – FRIDAY 2nd August


1.30pm KICK OFF
Elite Section – USA 1 – 1 Denmark

6pm KICK OFF
Elite Section – N. Ireland 1 – 2 Mexico

 

——————————————————————————-

 

PREMIER RESULTS – FRIDAY 2nd August


NIMC PLATE 3rd/4th Play-Off
Premier Section – Co. Fermanagh 1 v 2 TuS Altenberge

NIMC BOWL 3rd/4th Play-Off
Premier Section – Otago Utd 0 v 3 Vendee FC

NIMC VASE 3rd/4th Play-Off
Premier Section – Co. Antrim 2 v 0 Strikers FC South Coast

NIMC GLOBE 3rd/4th Play-Off
Premier Section – SC Corinthians 3 v 2 Club America de Mexico

NI MILK CUP 3rd/4th Play-Off
Premier Section – CSKA Moscow 6 v 1 Cherry Orchard

NIMC PLATE FINAL
Premier Section – O’Higgins FC 0 v 1 Bohemian FC

NIMC BOWL FINAL
Premier Section – Co. Down 0 v 0 Co. L’derry

(L’derry won 4-3 on penalties)

NIMC VASE FINAL
Premier Section – Co. Armagh 1 v 3 Cruz Azul

NIMC GLOBE FINAL
Premier Section – Liverpool FC 2 v 0 Newcastle Utd

NI MILK CUP FINAL
Premier Section – Manchester Utd 1 v 0 Co. Tyrone

——————————————————————————-

JUNIOR RESULTS – FRIDAY 2nd August

 

NIMC PLATE 3rd/4th Play-Off
Junior Section –  San Luis de Colina 3 v 0 Dundalk SL

NIMC BOWL 3rd/4th Play-Off
Junior Section –  Co. L’derry 5 v 1 Co. Armagh

NIMC VASE 3rd/4th Play-Off
Junior Section – North Dublin SL 4 v 0  Swindon Town

NIMC GLOBE 3rd/4th Play-Off
Junior Section – Co. Down 2 v 0 Plymouth Argyle

NI MILK CUP 3rd/4th Play-Off
Junior Section – Watford FC 6 v 2 Liverpool FC

NIMC PLATE FINAL
Junior Section – Ipswich Town 5 v 1 Co. Fermanagh

NIMC BOWL FINAL
Junior Section – Southampton 1 v 2 Cavan & Monaghan DL

NIMC VASE FINAL
Junior Section – Japan FA 3 v 2 Brentford FC

NIMC GLOBE FINAL
Junior Section – Strikers FC Sth Coast 2 v 1 Co. Tyrone

NI MILK CUP FINAL
Junior Section – Everton 1 v 1 Co. Antrim

(Finished 4-3 to Everton on penalties)

——————————————————————————-

PREMIER RESULTS – THURSDAY 1st AUGUST

NIMC PLATE SEMI-FINALS
Premier Section – Bohemians 5 v 1 TuS Altenberge
Premier Section – Co. Fermanagh 0 v 5 O’Higgins FC

NIMC BOWL SEMI-FINALS
Premier Section – Co. Down 2 v 0 Otago Utd
Premier Section – Vendee FC 2 v 3 Co. L’derry

NIMC VASE SEMI-FINALS
Premier Section – Co. Armagh 1 v 0 Co. Antrim
Premier Section – Cruz Azul 6 v 2 Strikers FC South Coast

NIMC GLOBE SEMI-FINALS
Premier Section – Liverpool 5 v 4 SC Corinthians
Premier Section – Newcastle Utd 1 v 0 Club America de Mexico

N. IRELAND MILK CUP SEMI-FINALS
Premier Section – CSKA Moscow 0 v 2 Co. Tyrone
Premier Section – Manchester Utd 3 v 1 Cherry Orchard

 

——————————————————————————-

JUNIOR RESULTS – THURSDAY 1st AUGUST

 

NIMC PLATE SEMI-FINALS
Dundalk SL 3 v 4 Co. Fermanagh
San Luis de Colina 0 v 9 Ipswich Town

NIMC BOWL SEMI-FINALS
Co. L’derry 0 v 2 Southampton
Co. Armagh 0 v 2 Cavan & Monaghan

NIMC VASE SEMI-FINALS
Japan FA 3 v 2 North Dublin SL
Swindon Town 2 v 3 Brentford FC

NIMC GLOBE SEMI-FINALS
Strikers FC South Coast 2 v 0 Co. Down
Plymouth Argyle 3 v 4 Co. Tyrone

N. IRELAND MILK CUP SEMI-FINALS
Everton 3 v 2 Watford FC
Co. Antrim 2 v 1 Liverpool

——————————————————————————-

JUNIOR RESULTS – MONDAY 29th JULY

Noon Kick Off

Co. Down

 0

V

 5 Watford FC

San Luis de Colina

 0

V

 5 North Dublin SL

Southampton FC

 1

V

 1 Cavan Monaghan DL

Japan FA

 3

V

 0 Co. Fermanagh

1.30pm Kick Off

Plymouth Argyle

 1

V

 2 Strikers FC South Coast

Brentford FC

 5

V

 0 Ipswich Town

Dundalk SL

 1

V

 2 Co. Armagh

Co. L’derry

 0

V

 2 Co. Antrim

3.30pm Kick Off

Swindon Town

 0

V

 1 Everton FC

Co. Tyrone

 0

V

 2 Liverpool FC

——————————————————————————-

JUNIOR RESULTS – TUESDAY 30th JULY

Noon Kick Off

Co. Tyrone

 1

V

 0 Southampton FC

Co. Antrim

 2

V

 2 Brentford FC

Co. Fermanagh

 0

V

 1 Plymouth Argyle

1.30pm Kick Off

Co. Armagh

 0

V

 2 Swindon Town

Everton FC

 3

V

 0 Dundalk SL

Co. Down

 3

V

 0 San Luis de Colina

Watford FC

 3

V

 2 North Dublin SL

Liverpool FC

 1

V

 1 Cavan Monaghan DL

3.30pm Kick Off

Ipswich Town

 1

V

 1 Co. L’derry

Strikers FC South Coast

 1

V

 0 Japan FA

——————————————————————————-

JUNIOR RESULTS – WEDNESDAY 31st JULY

Noon Kick Off

Co. Fermanagh

 1

V

 1 Strikers FC South Coast

North Dublin SL

 0

V

 1 Co. Down

Dundalk SL

 2

V

 2 Swindon Town

1.30pm Kick Off

Co. Antrim

 4

V

 0 Ipswich Town

Watford FC

10

V

0 San Luis de Colina

Plymouth Argyle

 2

V

 0 Japan FA

Brentford FC

 0

V

 0 Co. L’derry

Everton FC

 6

V

 1 Co. Armagh

3.30pm Kick Off

Cavan Monaghan DL

 1

V

 4 Co. Tyrone

Liverpool FC

 4

V

2 Southampton FC

——————————————————————————-

PREMIER RESULTS – MONDAY 29th JULY

3.30pm Kick Off

Strikers FC South Coast

 6

V

 0 TuS Altenberge

Otago Utd

 3

V

1 Co. Fermanagh

Newcastle Utd

 3

V

 2 O’Higgins FC

5pm Kick Off

Cruz Azul

 1

V

 0 Cherry Orchard

Co. Down

 0

V

 0 Vendee FC

6pm Kick Off

SC Corinthians

 3

V

 2 Bohemian FC

Club America de Mexico

 0

V

 3 Co. Tyrone

7pm Kick Off

Co. L’derry

 0

V

 1 CSKA Moscow

8pm Kick Off

Manchester Utd

 3

V

 0 Co. Antrim

Liverpool FC

 2

V

 3 Co. Armagh

——————————————————————————-

PREMIER RESULTS – TUESDAY 30th JULY

3.30pm Kick Off

Vendee FC

 0

V

 1 Cruz Azul

CSKA Moscow

 5

V

 0 Bohemian FC

5pm Kick Off

Cherry Orchard

 4

V

 1 Co. Down

Co. Fermanagh

 1

V

 5 Club America de Mexico

Co. Tyrone

 2

V

 0 Otago Utd

7pm Kick Off

O’Higgins FC

 1

V

 3 Liverpool FC

Co. Antrim

 2

V

 1 TuS Altenberge

8pm Kick Off

Co. L’derry

 0

V

 2 SC Corinthians

Co. Armagh

 0

V

 2 Newcastle Utd

Manchester Utd

 2

V

 0 Strikers FC South Coast

——————————————————————————-

PREMIER RESULTS – WEDNESDAY 31st JULY

3.30pm Kick Off

Club America de Mexico

 2

V

 1 Otago Utd

Vendee FC

 0

V

 4 Cherry Orchard

Co. Down

 1

V

 0 Cruz Azul

5pm Kick Off

Co. Antrim

 4

V

 4 Strikers FC South Coast

O’Higgins FC

 0

V

 1 Co. Armagh

6pm Kick Off

CSKA Moscow

 1

V

 0 SC Corinthians

7pm Kick Off

TuS Altenberge

 1

V

 4 Manchester Utd

Co. Tyrone

 1

V

 1 Co. Fermanagh

Liverpool FC

 4

V

 2 Newcastle Utd

Bohemian FC

 0

V

 0 Co. L’derry

——————————————————————————-

ELITE RESULTS – MONDAY 29th JULY

8pm Kick Off

N. Ireland

 2

V

 1 Denmark

USA

 1

V

 1 Mexico

——————————————————————————-

ELITE RESULTS – WEDNESDAY 31st JULY

8pm Kick Off

Mexico

 2

V

 0 Denmark

USA

 1

V

 3 N. Ireland

——————————————————————————-

ELITE RESULTS – FRIDAY 2nd AUGUST

1.30pm Kick Off

Denmark

V

USA

6pm Kick Off

N. Ireland

V

Mexico